Czy AI może walczyć z fałszywymi wiadomościami?

Zjawisko „fałszywych wiadomości” mogło zawładnąć wyobraźnią Amerykanów podczas kampanii prezydenckiej w 2016 r. i późniejszego śledztwa w sprawie prób Rosji wywołania wyborów na Donalda Trumpa za pomocą między innymi fałszywych wiadomości na Facebooku.

Prawda jest taka, że ​​fałszywe lub fałszywe tbdauviet.com wiadomości były już od jakiegoś czasu narzędziem rozpowszechniania propagandy i teorii spiskowych przez wiele lat przed wyborami w 2016 roku. Strony internetowe, w tym między innymi InfoWars i Brietbart, rozpowszechniają fałszywe wiadomości, które wspierają ich programy.

Stało się to jednak kwestią polityczną i społeczną od czasu wyborów, a biedny Facebook stał się sztandarowym dzieckiem stron internetowych, które padły ofiarą tego schematu.

Ostatnio firma mediów społecznościowych przyznała się do swoich błędów i próbowała naprawić sytuację ze swoimi subskrybentami. Obecnie oznacza fałszywe artykuły z wiadomościami, które trafiają do członków Facebooka za pośrednictwem ich kanału informacyjnego. Wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby to osiągnąć.

Firma wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikowania słów lub fraz, które mogą oznaczać, że artykuł jest rzeczywiście fałszywy. Dane do tego zadania opierają się na artykułach, które członkowie Facebooka indywidualnie oznaczyli jako fałszywe.

Technologia wykorzystuje obecnie cztery metody wykrywania fałszywych wiadomości. Zawierają:

Ocena stron internetowych. Pierwszym, który zastosował tę technikę, był Google. Wykorzystuje fakty, aby stworzyć punktację dla stron internetowych. Oczywiście ocenianie stron internetowych jest w toku. Jednak w miarę jak Google to robi, technologia znacznie się rozwinęła.
Zważ fakty. Ta metoda wykorzystuje silniki przetwarzania języka naturalnego do przeglądania tematyki opowiadań. Sztuczna inteligencja korzystająca z innych modeli dowiaduje się, czy inne witryny zgłaszają te same fakty.
Przewiduj reputację. Ta technika opiera się na sztucznej inteligencji wykorzystującej analitykę predykcyjną i uczenie maszynowe do prognozowania reputacji witryn internetowych, biorąc pod uwagę szereg funkcji, w tym nazwę domeny i ranking sieci Alexa.